> IMPERATYW – wystawa fotografii z lat 80' | FOTO-GRAFIKA

IMPERATYW – wystawa fotografii z lat 80′

Ważna wiadomość!
Właśnie skończyliśmy prace przy kolejnym projekcie!
Dla Ośrodka KARTA przygotowaliśmy kilkadziesiąt zdjęć na wystawę o potrzebie (tytułowy imperatyw) dokumentowania. Skanowanie, postprodukcja, wreszcie druk i oprawa takich zdjęć były czystą przyjemnością. Wystawie towarzyszy katalog, do którego również przygotowaliśmy zdjęcia.

Ten naprawdę ciekawy zestaw fotografii przenosi ciężar narracji o latach 80. z masowych wystąpień i manifestacji – chociaż i one pojawią się na wystawie – na działania małej grupy, a czasami nawet jednostki. Zobaczymy na zdjęciach manifestacje i ich pacyfikowanie, zmęczonych robotników, internowanych, ale również cieszących się swobodą na festiwalu w Jarocinie czy na domowym spotkaniu. Jednak główna opowieść jaką przygotowały dla nas kuratorki wystawy, ogniskuje wokół zapisu tej rzeczywistości, wokół dokumentowania wydarzeń i zmian w jakie obfitowały lata 80. Po aparaty sięgnęli wówczas wszyscy, którzy tylko mogli – zarówno profesjonaliści jak i amatorzy – najwyraźniej świadomi tego w jak ważnych wydarzeniach brali udział i jak ważne jest danie świadectwa temu co działo się przed ich oczami. Jak w pierwszym zdaniu wstępu napisały kuratorki, „fotografia opozycyjna lat 80. powstała z poczucia głębokiej potrzeby rejestrowania zmieniającej się rzeczywistości”. Marianna Michałowska w swoim tekście do wystawy dodaje, że „bez fotograficznych świadectw nasza wyobraźnia byłaby uboga”. Tekst nosi zresztą znamienny tytuł: „Nie mamy niczego lepszego niż świadectwo…” Warto się z nim zapoznać.

Autorkami pomysłu i jednocześnie kuratorkami wystawy są Karolina Andrzejewska-Batko i Małgorzata Pankowska-Dowgiało. Tekst wprowadzający napisała Marianna Michałowska. Autorem projektu wystawy i katalogu jest Piotr Chuchla. Skanowaniem i przygotowaniem fotografii do druku na wystawę i do katalogu zajął się Tomek Kubaczyk / Foto-Grafika, a o ich druk i oprawę zadbał Karol Bagiński / Foto-Grafika.

IMPERATYW – wystawa fotografii z lat 80′ ze zbiorów Ośrodka KARTA. Wernisaż wystawy odbędzie się 4/12/2017, godz. 18:00, ul. Narbutta 29/32 w Warszawie.

Zapraszamy serdecznie!

 

 

 

 

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

cztery − trzy =

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.